Piotr Gniewek

mgr inż. arch. Piotr Gniewek

architekt, projektant. Ukończył wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej. Poszukuje prostoty w formach i technologi. Autor i współautor projektów Polsce, Wielkiej Brytanii i Finlandii.  Indywidualnie i w zespole zdobywca nagród w dziedzinie architektury, designu oraz grafiki.  Doświadczenie zdobył współpracując min. z Oskarem Ziętą, Bolesławem Stelmachem czy fińskim Avanto.

Wybrane projekty, realizacje oraz nagrody:

 • I nagroda BASK I - za projekt ławki - NiTo Ławki. Warsztaty podczas których projektanci przygotowali projekty mebli miejskich. 
 • III nagroda w konkursie "Kreacje, realizacje - inspiracje Gdyńskim modernizmem", Gdynia 2013 r.
 • Wyróżnienie honorowe - projekt "Doors", Warszawa, 2015 r., konkurs RATUJĄCYM – OCALENI | Konkurs na koncepcję upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej (wspólnie z Magdaleną Alicją Jędrzejczyk)
 • Passage - projekt dla Cieszyna, konkurs na koncepcję dworca i placu przesiadkowego - koncepcja integracji obsługi podróżnych korzystających z kolei i tramwaju
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Bolesław Stelmach
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
A2P2
Radosław Czerniejewski
Michał Stangel
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
ARCH Deco - Gdynia
Maciej Jacaszek
NANU Architektura
Gzowski & Gzowski Architekci
O JEMS
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Zbigniew Maćków
Lewicki Łatak
M. i A. Domicz
Przemo Łukasik
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Piotr Gniewek
Marek Karzyński
Stanisław Deńko
dr inż. arch. Marek Stępa
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Rafał Mysiak (HOH)
HS99 - Koszalin
Patryk Pniewski - PP Studio
POBEREŻNY PODGÓRCZYK
Pracownia 111 z Gdyni

 • Prelegent VII Weekendu Architektury (25 sierpnia), uczestnik paneli dyskusyjnych, warsztatów
 • Prelekcja pt. Miejskie modernizacje - warsztat skandynawski, Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30 (25 sierpnia, Archi Prelekcje godz. 10:00-14:00)
 • Współprowadzenie z Jakubem Chojną warsztatów dla projektantów "Archi Mebel" (warsztaty z projektowania mebli ekspozycyjnych) w czasie VII Weekendu Architektury w Gdyni, 26 sierpnia, start godz. 10:30

Udział w V Weekendzie Architektury w Gdyni, 24-27 września

 • Lider warsztatów kreatywnych pt. "City tales" (21-23 września), których podsumowanie zostanie przedstawione 2 dnia - Weekendu Architektury (25.09) "Miasto Kreatywne". 
 • Prelekcja pt. "Blind City", 25 września, pt.  cz. I  Archi Prelekcji (II dzień - Weekendu) "Miasto Kreatywne" w sali Gdynia InfoBox (w czasie wystąpi razem z arch. Michałem Seredyńskim)
  • Prelekcja dotyczy potencjału ukrytego w mieście, który może byc wykorzystany w przyszłości. Nieoczywistego i nie rzucającego się w oczy. Dotyczy on miejsc nie tylko zapomnianych, ale również takich, które omijamy na co dzień. 
 • Opracowanie wniosków - podsumowania w formie publikacji po wydarzeniu, w tym warsztatach "Miasto Kreatywne"

OPISY autorskie projektów:

 • NI TO ŁAWKA jest meblem miejskim. Czasem jest ławką, czasem stołem a czasem oparciem. Wszystko zależy od potrzeby. I od kreatywności. Projekt wykonany w ramach warsztatów BASK i ESK Wrocław 2016 współpraca: Justyna Głuszenkow, Tomasz Kujawski, Katarzyna Zielińska
 • PUBLICZNY BALKON MIEJSKI jest ogólnodostępną wieżą widokową wykorzystującą tak zwane "ślepe ściany". Umożliwiają obserwowanie miejskich perspektyw. Czasem ukazuje dotąd nieznane panoramy miasta. Dzięki swojej lokalizacji nie wybija się na pierwszy plan w zurbanizowanym krajobrazie. Koncepcja w przewrotny sposób łączy kamieniczny balkon z wieżą widokową oraz bardzo aktualną potrzebą kreatywnego wykorzystania wolnej przestrzeni miejskiej dla potrzeb mieszkańców oraz turystów.
 • A FACTORY TO LIVE IN. Coraz większa grupa ludzi żyje i pracuje w inny sposób niż dotychczas. Życie i praca stają się powoli nieodłączne. Pociąga to za sobą zmiany w myśleniu o przestrzeni której potrzebują. „A factory to live in" jest koncepcją wielofunkcyjnej struktury, dostępnej 24h/7 dla jej użytkowników jak i mieszkańców miasta. Proponuje ona szeroki wachlarz przestrzeni publicznych (place, przychodnie, żłobki, kawiarnie, etc.), pół publicznych (wspólne stołówki, kuchnie i bloki sanitarne dla użytkowników) oraz prywatnych (jednostki mieszkalne, pracownie, warsztaty). 
 • FROM THOSE YOU SAVED . Otwarcie bądź zamknięcie przed kimś drzwi staje się w gruncie rzeczy decyzją o czyimś życiu lub śmierci. Jednocześnie ratujący otwierając te drzwi ryzykuje bardzo wiele, ryzykuje życiem swoim i swoich bliskich. Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów jest kwadratową przestrzenią otoczoną ścianami z drzwi jako wyraz podziwu dla ludzi oraz ich, z pozoru, prostych gestów. współpraca: Magdalena Alicja Jędrzejczyk.