Bolesław Stelmach

Centrum Spotkań Kultur w Lublinie

Centrum Chopinowskie w Warszawie

Zana House w Lublinie

17.07.18
Wirtuoz szkła i betonu, profesor, architekt Bolesław Stelmach wystąpi w czasie VIII Weekendu Architektury w Gdyni

Wybitny polski architekt prof. dr hab. Bolesław Stelmach będzie gościem specjalnym VIII Weekendu Architektury w Gdyni.  

Architekt wystąpi w ramach niedzielnego bloku Archi Prelekcji 9 września (niedziela) 2018 r., w sali Goplana (Gdyńskie Centrum Filmowe), z autorskim wykładem pt:

"Notacje Czasu
Teatr w budowie"

Zapisy na wykłady (bezpłatne): architekturawspolczesna.evenea.pl 

Najważniejsze realizacje Bolesława Stelmacha znajdują się w Lublinie, Warszawie, Żelazowej Woli oraz Nałęczowie.

Architekt w 2010 r. zdobył najwyższe w polskiej architekturze wyróżnienie - został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Kilka informacji o architekcie:

Bolesław Stelmach ukończył studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku. Z kolei na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył podyplomowe studia planowania przestrzennego w 1984, a w 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta. W 2016, także na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Architekt jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych. Od 1985 roku prowadzi samodzielną praktykę projektową – obecnie jest liderem spółki projektowej Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. Bolesław Stelmach jest autorem kilkudziesięciu realizacji i projektów, w tym:

 

  • Projekt Domu Dostępnego (1995),
  • Rozbudowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (2001),
  • Przebudowa kwartału Foksal w Warszawie (2002),
  • Lubelski Park Naukowo-Technologiczne (2003),
  • Centrum Chopinowskie w Warszawie (2005),
  • Rewaloryzacja Parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów, administracji i zaplecza gospodarczego (2006)
  • Budynek Sanatoryjny przy Sanatorium Fortunat w Nałęczowie (2006)
  • Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - przebudowa Teatru (2015),

Profesor Bolesław Stelmach jest uważany architekta który nie ulega krótkotrwałym modom, a którego znakomite projekty i realizacje w coraz ważniejszy sposób kształtują przestrzeń oraz wizerunek polskich miast, w tym Lublina, Warszawy, Nałęczowa. Niemal każda z realizacji Stelmacha jest ważna dla współczesnej architektury polskiej, zapisując kolejny, niezwykle udany rozdział w jej rozwoju. Dzieła architekta często określa się jako wierne wartościom architektury modernistycznej, w tym głównie poprzez prostotę formy, podporządkowanie architektury funkcji, przyrodzie oraz uwypukleniu w ich realizacji takich materiałów jak beton oraz szkło (m.in. artykuł Jerzego S. Majewskiego, Wirtuoz betonu i szkła dostał architektonicznego Oskara, „Gazeta Wyborcza”, 12 listopada 2010).  

Fotografie: z pracowni Stelmach i Partnerzy, Biuro Architektoniczne