<< wróć
ARCHI Foto Dzień

Archi FOTO Dzień 

22 sierpnia 2019 r.

Jak to określił Le Corbusier "Architektura to mądra, skoordynowana gra brył w świetle". Architektura modernistyczna stanowi atrakcyjny plener fotograficzny, w tym zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych fanów architektury oraz różnych odmian fotografii tak cyfrowej, jak i analogowej. Z myślą o nich przygotowaliśmy jednodniowy program specjalnych propozycji festiwalowych. 

Jednym z głównych punktów naszego festiwalu jest ogłoszenie wyników konkursu "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Podobnie jak w roku ubiegłym, wystawa będzie podzielona na dwie lokalizacje:

  • Forum Studenckie w Gdyńskim Centrum Filmowym (I piętro), pl. Grunwaldzki 2 (oficjalny wernisaż wystawy) 
  • Galeria Miejskiej Informacji ul. 10 Lutego 24 (budynek Urzędu Miasta)

Wcześniej, fani fotografii mogą wziąć udział w Foto Spacerze o godz. 13:30 pt. Archi Brutale. 

Na koniec dnia zaplanowaliśmy Archi FOTO FILM// pokazy fotograficzne i filmowe, w tzw. sekretnej lokalizacji (szczegóły podamy w trakcie wernisażu oraz na stronie/FB Weekendu Architektury w dniu wydarzenia - 22 sierpnia). 

Opis foto spaceru:

W czasie Foto-SPACERU ARCHI Brutale będziemy tropić pośród gdyńskiej architektury głównie powojenne ślady brutalizmu, który krytykowany, przybudowywany i wyburzany, znika niestety z map świata. Taki los nie ominął również niektórych gdyńskich brutali, jak Hotelu Orbis czy Teatru Muzycznego, które otrzymały nową, wygładzoną elewację i formę. Parafrazując ks. Twardowskiego - spieszmy się podziwiać brutale, bo tak szybko znikają. Na szczęście od kilku lat trwa światowy renesans tego nurtu architektonicznego i wielu budynkom nadano status zabytku.

  • Kontynuacją tematu brutalizmu będzie prelekcja dr hab. arch. Wojciecha Niebrzydowskiego w niedzielę 25 sierpnia (Archi Prelekcje)

Nasz spacer rozpoczniemy o godz. 13.30 od fotografowania gdyńskiej "super jednostki" - domu mieszkalnego z tytułem "Mistera Gdyni" na ul. Władysława IV 50, zbudowanego w 1962 roku. Wejdziemy w miejsca niedostępne dla nie-mieszkańców budynku, a nawet dla mieszkańców, jak taras na dachu. Posłuchamy też wspomnień inżyniera Eugeniusza Kossakowskiego, który był inspektorem nadzoru budowlanego podczas budowy budynku i jednym z pierwszych jego mieszkańców. Stamtąd ruszymy na dalsze poszukiwania elementów brutalizmu, odwiedzając m.in. odremontowany niedawno kościół Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa (ul. Armii Krajowej).

Na trasie naszego spaceru poznamy zarówno sylwetkę jak i najciekawsze realizacje nieżyjącego już, znakomitego architekta Lecha Zaleskiego, ucznia Wacława Tomaszewskiego. 

Tradycyjnie nagrodzimy najlepsze fotografie zrobione podczas pleneru i pokażemy na facebookowej stronie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

  • Spacer poprowadzi fotograf kolektywu Testigo Documentary Przemysław Kozłowski, współpracownik Agencji Rozwoju Gdyni. 

Fotografie na górze:

Przemysław Kozłowski, Marcin Muża, Michał Trojanowski, Paulina Piotrowska, Karolina Sułek

 

o wydarzeniu
Archi SPACERY | Edycje specjalne
ARCHI Prelekcje | ARCHI Debata | 'Życie między budynkami'
ARCHI Prelekcje | ARCHI Debata | MINIMUM
ARCHI Prelekcje | Modernizm w 3 aktach
ARCHI Foto Dzień
ARCHI Film

Foto Dzień, 22 sierpnia 

Propozycja dla fanów fotografii w czasie IX Weekendu Architektury

13:30-16:00  Foto spacer-architektoniczny//Archi Brutale, Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2

  • dla kogo? średnio zaawansowani oraz początkujący fajni fotografii architektonicznej
  • zapisy: marta.jakubowska@arg.gdynia.pl (liczba miejsc ograniczona)
  • autorskie przygotowanie i prowadzenie: Przemysław Kozłowski (Agencja Rozwoju Gdyni/Testigo Documentary)
  • atrakcje: wejścia do wybranych obiektów, historie miejsc, ludzie i architektów.

17:00-17:30 Wernisaż konkursu//Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019  

  • Gdyński Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2
  • Forum Studenckie (I piętro)

18:00-18:30 Spacer kuratorski z jury oraz uczestnikami konkursu - II część wystawy pokonkursowej Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019 - Galeria Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24

20:00-22:00 ARCHI Foto FILM/pokazy fotograficzne i filmowe (tzw. sekretne miejsce, informacja oraz zapisy w czasie wernisażu)