Apartament Brajana - II Nagroda MAKA Studio

Opis idei projektowej:

Mieszkający w 2046 roku w Gdyni Brajan, po ukończeniu 5 kierunków studiów i pracy na stanowiskach: ordynator szpitala wojewódzkiego, główny projektant agencji reklamowej, właściciel vegańskiej kawiarni, udanym rozruchu firmy startupowej „robótki ręczne” postanowił skupić się na pracy zarobkowej w korporacji o przyjaźnie brzmiącej nazwie: MANUFAKTURA production - hendmejd in Poland.

Jego apartament położony w Gdyńskiej Marinie został zaprojektowany w taki sposób, aby spełnić oczekiwania multitaskowego pracownika korporacji pracującego w filiach na całym świecie. Przy hiperglobalizacji, pracując w ciągu tygodnia na 5 kontynentach, strefy czasowe straciły swój sens, a czas określany jest indywidualnie. Stąd potrzeba kontroli pory dnia: ultrasonowy sufit pozwala na ustawienie odpowiedniego czasu, sterowanie słońcem i zachmurzeniem, a także wilgotnością w apartamencie. Gdy zewnętrzny świat został zdegradowany do funkcji jedynie tranzytowej miedzy jedną pracą a drugą, „dom” całkowicie przejął funkcję  OAZY. Park, woda, zwierzęta - to wszystko włączone zostało do mikro-ekosystemu każdego  mieszkańca. OAZA stała się miejscem kontaktu z naturą, przystankiem między jednym zajęciem a drugim.

Coraz bardziej popularny stał się indorfarming, a dotychczasowa funkcja mieszkania została zminimalizowana do czarnego boxu wydzielonego w jednej części mieszkania. Możliwość absolutnego wyciszenia i zaciemnienia BLACK ZONE pozwala na  szybką regenerację podczas snu, a system nagłośnienia emitujący dźwięki zbliżone do rytmu bicia serca wprawiają człowieka w stan maksymalnego odprężenia. Centralna część luksusowego apartamentu to komunikacyjna, składająca się z urządzenia  holograficznego. To jedyne miejsce gdzie mogą wejść goście.

Wyposażenie apartamentu zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Większość funkcji dotychczas przeprowadzanych w mieszkaniu  została „przeniesiona” na zewnątrz, poza strefę OAZY. Spotkania ze znajomymi, gotowanie etc. odbywają się w wyspecjalizowanych miejscach w mieście. Nowoczesny apartament w dużej mierze zamienił się funkcją z „zewnętrzem”, a luksusem nie jest już posiadanie niezliczonej ilości elektroniki, ale skrawek zieleni. Jedyne elementy wyposażenia pojawiające się we wnętrzu nawiązują do epoki modernizmu, kontynuując obecny trend rotacji i powrotów stylów modowych.

 

 

 

"Apartament Gdyński" - konkurs 2015 r.
Apartament na styku lądu z morzem - I Nagroda
Apartament Brajana - II Nagroda MAKA Studio
Apartament 2+1 proj. Anna Kazecka, III nagroda
Apartament „Po prostu modernizm” dla grafika i nurka - III nagroda ex aequo
Apartament przyszłości - wg Szape
Apartament "RAY" - z widokiem na Zatokę
Apartament przyszłości Design Atelier
Apartament Otwarty dla projektanta jachtów
Apartament White Wave

Opis pracowni:

 MAKA Studio założone zostało w 2012 roku przez dwójkę architektów: Aleksandrę Mierzwę oraz Wiktora Kurc, absolwentów Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Pracownia na stałe związana z Trójmiastem, realizująca projekty na terenie całej Polski. Grupa wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych i projektowych, obecnie zajmuje się głównie projektowaniem architektury mieszkaniowej oraz architektury wnętrz,  ze specjalizacją: gabinety lekarskie.

Projekty MAKA Studio stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i czystość formy. Moda i trendy choć ważne, stanową jedynie dodatek do tworzonych przestrzeni, a najważniejszym celem jest osiągnięcie ładu w przestrzeni w której przebywać będzie Klient. Każdy projekt jest inny, a dzięki kompleksowemu traktowaniu zadania, naginaniu obowiązujących schematów i otwartemu podejściu prezentowane rozwiązania są spójne i niepowtarzalne.