<< wróć
ARCHI Film

ARCHI Film ­

wybór pięciu obrazów kina dokumentalnego o tematyce architektonicznej

Serdecznie zapraszamy na specjalny wybór filmów dokumentalnych w ramach modułu ARCHI Film 11. Weekendu Architektury w Gdyni. W tegorocznym cyklu pokazów obejrzymy m.in. znakomitą, nagradzaną produkcję kanadyjską pt. „Marzycielki Miasta” (premiera w Polsce 2020 r.) – inspirującą opowieść o kobietach-pionierkach, kształtujących współczesne myślenie o planowaniu i projektowaniu miast, a także nowoczesnej architekturze. Bohaterkami filmu są: Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown – projektantki, urbanistki, architektki współpracujące blisko z najsłynniejszymi postaciami XX w architektury. m.in.  Miesem van der Rohe, Le Corbusier-em, Louis Kahn-em czy Robertem Venturim.

O tematyce życia i rozwoju miasta opowiada także drugi obraz prezentowany dzięki współpracy festiwalu z największym dystrybutorem kina dokumentalnego w Polsce Against Gravity – „Brasilia: projekt – utopia” (2017). Miasto, stolica administracyjna Brazylii, zostało zaprojektowane przez Lucio Coste, Oscara Niemeyera i Joaquima Cardozo w 1956 roku, zaś jego modernistyczna architektura została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Film koncentruje się zarówno na wybitnej architekturze i urbanistyce, jak i uwypukla kilka istotnych, często znacznie mniej korzystnych niż walory architektoniczne miasta, aspektów społecznych życia mieście zaprojektowanym bez przyłożenia należytej wagi do potrzeb społecznych.   

„Duch Bauhausu” (oryginalny tytuł  „Vom Bauen der Zukunft - 100 Jahre Bauhaus”) to znakomita produkcja niemieckiej szkoły kina dokumentalnego z 2018 (w wersji oryginalnej niemieckiej, z podpisami w jęz. angielskim).  Film, który powstał z okazji 100-lecia Bauhasu, uwypukla tzw. efekt „Bahausu” - wpływ słynnej szkoły z Dessau na współczesne wzornictwo, architekturę, sztukę czy idee projektowania pro-społecznego, w tym wynikające ze szczegółowej analizy zarówno potrzeb ludzkich, jak i oczekiwanych funkcji projektowanych obiektów.  

Program pokazów dopełniają dwie polskie produkcje dokumentalne poświęcone sylwetkom dwóch wybitnych polskich architektów:  „Geniusze i Marzyciele: Stefan Bryła” (2020, 55’’) oraz „Niemczyk: Ostatni Buntownik architektury” (2020), 52’’, film o twórczości Stanisława Niemczyka.

Oba filmy zostaną wyświetlone premierowo w Gdyni, ponadto do obu pokazów wprowadzą nas znakomici eksperci architektury – Grzegorz Mika oraz Ryszard Nakonieczny.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe Weekendu Architektury jest bezpłatny. Rekomendujemy rejestrację online przed pokazami - w przypadku ograniczeń ilości miejsc (m.in. ze względów pandemicznych), pierwszeństwo wejścia na sale będą miały osoby wcześniej zarejestrowane przez portal evenea.pl 

Partnerami pokazów filmowych są: Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni. Urząd Miasta oraz Muzeum Miejskie w Tychach, Instytut Goethego w Warszawie, Against Gravity.

ilustracje:

 • 1-4: fotografie kadrów z filmu "Niemczyk: Ostatni Buntownik" (Muzeum Miejskie w Tychach)
 • 5-6: plakaty filmów "Marzycielki Miasta oraz "Brasilia: Projekt - utopia",
 • 7: klatka z filmu „Duch Bauhausu” (oryginalny tytuł  „Vom Bauen der Zukunft - 100 Jahre Bauhaus”, materiały oficjalne)
 • 8: fotografia ze screenu filmu "Geniusze i Marzyciele: Stefan Bryła"  
 • 9: fotografia archiwalna budynku Prudential zaprojektowanego przez inż. Stefana Bryłę

 

Szczegółowy plan pokazów ARCHI Film 11. Weekendu Architektury:

 

26 sierpnia

19:30-21:00 „Brasilia – Projekt Utopia” /2017/Brazylia, UK, Kanada/ 1 h29’:

27 sierpnia

15:00-16:30 „Duch Bauhausu” („Vom Bauen der Zukunft - 100 Jahre Bauhaus”)/ 2018/Niemcy/1h35’/wersja oryginalna niemiecka, podpisy w jęz. angielskim

20:30-22:00 „Marzycielki Miast”/2020/Kanada/1h 23’

 

28 sierpnia

20:30-21:30 „Niemczyk - Ostatni Buntownik Architektury/Polska/2020/52’/produkcja Miasto Tychy oraz Muzeum Miejskie w Tychach/

29 sierpnia

17:30-18:30 ARCHI Film „Stefan Bryła” /2020/Polska/55’/

 

 

 

 

o wydarzeniu
ARCHI Prelekcje | Życie Między Budynkami – Pokora Miasta
ARCHI Prelekcje | ARCHI Pokora
ARCHI Prelekcje | Pomiędzy funkcją a estetyką - Architektura XX w.
ARCHI Foto Dzień
Archi SPACERY - ARCY Trasy
ARCHI Debata
ARCHI Film
ARCHI Warsztaty | ARCHI Webinarium
ARCHI Spot 1 | Architektura i edukacja
ARCHI Spot 2 | Architektura i przestrzeń publiczna miast w dobie zmian klimatycznych
ARCHI Spot 3 | Architektura potrzeb społecznych
ARCHI Wystawy WA2021

Opisy filmów:

Marzycielki Miast (2020)

 • tytuł oryginalny: Rêveuses de villes
 • Reż. Joseph Hillel  /  Produkcja Kanada

Opis:

Błyskotliwa opowieść o pionierkach – architektach, urbanistkach oraz aktywistkach miejskich, które podjęły jako pierwsze na szeroką skalę propagowały otwarcie potrzebę zintegrowania miasta z przyrodą, w tym organizację w centrach miast zielonych przestrzeni dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Im także zawdzięczamy obecną modę na „zielone dachy” - coraz popularniejsze w centrach współczesnych metropolii.  

Bohaterki filmu podjęły także walkę o ratowanie historycznego dziedzictwa architektonicznego miast przed bezsensownymi wyburzeniami realizowanymi pod sztandarami technokratycznych i odhumanizowanych wizji miejskich planistów w Ameryce Północnej. 

Inspirujące postacie – bohaterki filmu, którymi były Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown nie tylko kształtowały nowy sposób myślenia o miastach i metropoliach, ale także miały istotny wpływ na projekty i postawy najsłynniejszych architektów takich jak: Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. 

Brasilia – projekt utopia (2017)

 • tytuł oryginalny: Life After Design
 • Reż. Bart Simpson, obsada: Nicholas Behr

Brasilia, stolica Brazylii, zbudowana w 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisana na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określana mianem fantastycznej wyspy – to przykład arcydzieła modernizmu XX wieku.

Brasilia jest zaprojektowana na planie nawiązującym do lecącego kondora lub samolotu. W mieście znajdziemy futurystyczne budynki ze stali, szkła i marmuru, wieżowce, monumentalne aleje. Projekt zakłada także prawie całkowity brak chodników, przejść podziemnych pod autostradami i rozdziału poszczególnych stref mieszkalnych, administracyjnych, handlowych i przemysłowych. Budynki są pogrążone w zieleni i oddalone od siebie, a poruszanie się po mieście pieszo jest utrudnione.

Modernistyczna i unikalna w skali świata koncepcja Brasilii zyskała co prawda światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków, ale miasto zostało wybudowane bez uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców, praw przyrody i ekonomicznych. Czy pomyślana jako racjonalistyczna utopia miejska przestrzeń, będąca cudem modernistycznego dizajnu, może sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności? Jak wygląda życie w tym precyzyjnie zaprojektowanym mieście? Film próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania, przedstawiając kilku mieszkańców Brasilii.

Niektórzy widzą w architekturze Brasilii przyczynę stworzenie wrogiego i nadmiernie pragmatycznego środowiska, które zniszczyło miejską kulturę. Jednak inni widzą jej plusy, przyznając jednocześnie, że istnieje pilna potrzeba przebudowy miasta i jego struktury. Film jest równocześnie namysłem na temat tajemniczej wirtuozerii architektury stolicy Brazylii i życia, które zaczyna się w momencie, gdy misternie zaplanowany architektoniczny projekt się kończy.

Duch Bauhausu (2018)

 • Tytuł oryginalny Vom Bauen der Zukunft - 100 Jahre Bauhaus
 • Reż. Niels Bolbrinker / Thomas Tielsch
 • Produkcja: Niemcy
 • Dystrybucja: kopia filmu wypożyczona z Instytutu Goethego Warszawie (oryginalna, z podpisami w jęz. angielskim)

Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. Czerpią z niego zarówno projektanci Apple’a, jak i współcześni architekci.

Twórcy filmu niezwykle obrazowo i przekonywująco prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, poparte wieloma współczesnymi przykładami. Prezentowane przykłady ośmielają twórców do zadania ważnych dla nas pytań: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy? Opis festiwalowy

 

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury”

 • Reż. Marcin Zasada i Marcin Nowak
 • Produkcja Polska/Urząd Miasta w Tychach oraz Muzeum Miejskie w Tychach
 • Premiera: 2020 r. (Tychy, Polska)
 • Zapisy: https://app.evenea.pl/event/niemczyk/
 • występują m.in. znani architekci, badacze architektury:  Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy Stanisława Niemczyka: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak

To wyjątkowy, bo pierwszy film poświęcony pamięci i twórczości wybitnego architekta, ważnego dla Miasta Tychy i przyjaciela Muzeum Miejskiego w Tychach, zmarłego 13 maja 2019 roku. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach–Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

„Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu.” – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu. „Jestem ogromnie dumna, iż film powstał i udało się namówić do jego stworzenia autorów <<Archikosmosu>> z jednej strony i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę – z drugiej” – dodaje.

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje w nieszablonowy sposób twórczość projektową Stanisława Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury. Wśród rozmówców znaleźli się czołowi, nie tylko śląscy, współcześni architekci: Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak. Nieco inne światło na postać i dziedzictwo projektowe bohatera filmu rzucają perspektywy historyka dr. Sebastiana Rosenbauma, reportażystki Doroty Brauntsch (autorki książki „Domy bezdomne”) i filozofki Ewy Chudyby.

opis: Muzeum Miejskie w Tychach)

„Geniusze i marzyciele – Stefan Bryła”

 • Reż. Bartosz Paduch
 • Produkcja: Polska | 55'
 • Premiera: 2020 r.  (TVP Dokument)

Stefan Bryła – inżynier budowlany, pionier spawalnictwa. Zaprojektował pierwszy na świecie most drogowy, w którym tradycyjne nity zastąpiono spawaniem elementów. Odpowiada za nowatorski projekt warszawskiego wieżowca Prudential. Stefan Bryła był również dziekanem wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas wojny nie tylko prowadził tajne nauczanie, ale przygotował także podręcznik dla AK „Jak niszczyć stalowe mosty”, jednocześnie opracowując 10-letni plan odbudowy powojennego kraju. W filmie zaprezentowano wiele wyjątkowych konstrukcji prof. Stefana Bryły oraz przedstawiono historię jego życia.