ARCHI SPOT 2
ARCHI SPOT 2 – Architektura i przestrzeń publiczna miast w dobie zmian klimatycznych
- Kiedy? 28 sierpnia 2021, g. 9:00-11:00 oraz 13:15-14:15
- Miejsce: Gdynia InfoBox
- Prowadzenie Barbara Nawrocka oraz Dominika Wilczyńska MiastoPracownia
- Wydarzenie 11. Weekendu Architektury w Gdyni
Zapisy na Archi Spot: https://app.evenea.pl/event/archispot2/
Idea Archi Spotu
Spotkanie dyskusyjno-warsztatowe grupy architektów, urbanistów oraz projektantów z Gdyni oraz innych miast w Polsce, z udziałem także przedstawicieli NGO-sów oraz instytucji zaangażowanych w propagowanie oraz wdrażanie rozwiązań proekologicznych w miastach.
Cel spotkania
Celem spotkania jest identyfikacja oraz analiza najważniejszych nowych potrzeb architektonicznych i urbanistycznych wynikających z aktualnych uwarunkowań, w tym zachodzących gwałtownie zmian klimatycznych i ich wpływa na jakość życia. Ponadto celem jest także stworzenie rekomendacji w zakresie oczekiwanych zmian w miastach oraz oddziaływanie na zmiany postaw, programów działań środowisk architektoniczno-społecznych.
Formuła
Formuła spotkania oscyluje między dyskusją fokusową, a warsztatem. Wprowadzenie do spotkania oraz moderacja Archi Spotu - Barbara Nawrocka oraz Dominika Wilczyńska z MiastoPracowni.
Poruszane zagadnienia ARCHI SPOTU:
- Czy klimatyzacja powinna być zabroniona? - (Stosowanie elektrycznych urządzeń do chłodzenia podwyższa temperaturę na zewnątrz oraz zwiększa zużycie źródeł energii) Czy budownictwo pasywne wystarczy? Kiedy zaczniemy masowo wprowadzać okiennice w nowych i istniejących budynkach? Czy czeka nas nowy trend na budowę analogowych systemów przewietrzania budynków, budowania na powrót grubych murów i adaptacji wnętrz średniowiecznych kamiennych kościołów i zamków na przestrzenie do mieszkania i pracy?
- Czy obecne prawo budowlane nas w tym wspiera? W którym momencie musieliśmy się zmagać z przepisami, żeby działać recyklingowo czy proekologicznie? Na ile blokuje nas treść OPZ rozpisanych już przetargów i zamówień? Na jakie przepisy należy zwrócić uwagę? Czy przy nieuchronnym wzroście temperatury i stałym zagrożeniu pożarowym nie należy zmienić konkretnych przepisów prawa przeciwpożarowego?
- Oddolne sieci wsparcia - w czasie kryzysów system bywa niewydolny. Jako bierni mieszkańcy i mieszkanki stajemy się ofiarami ułomności systemu i słabości usług publicznych. Jako aktywni obywatele i aktywne obywatelki możemy oddolnie działać zaopatrując się wzajemnie w najpotrzebniejsze produkty. Czy wystarczy, abyśmy bazowali na istniejących sieciach komunikacji czy potrzebujemy stworzyć nowe powiązania? Jak może wyglądać za 40 lat partyzantka miejska i czy będziemy uprawiać warzywa w miejskich parkach albo kopać osiedlowe studnie? Czy zawsze możemy liczyć na social media i wifi?
Moderacja Archi Spotu
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/archispot2/https://app.evenea.pl/event/archispot3kopia1/
„Architektura i przestrzeń publiczna miast w dobie zmian klimatycznych”
wprowadzenie:
Kryzys klimatyczny jest faktem. Przekłada się on na konkretne zjawiska, które zmienią to, jak będzie wyglądało nasze otoczenie. Miasta i domy, w których mieszkamy i miejsca, w których pracujemy. Już teraz odczuwamy nietypowe zjawiska pogodowe. Latem fale upałów przeplatają się z ulewnymi burzami i opadami o takiej intensywności, że nie radzą sobie z nimi miejskie systemy kanalizacji burzowej i powodują podtapianie miast.
Szczelne, nieprzepuszczające wody powierzchnie i wyspy ciepła, pozbawione zieleni place, opisywane szerzej jako zjawisko “betonozy” polskich miast podwyższa temperaturę powietrza i sprawia, że przebywanie w przestrzeni publicznej bez cienia jest często nie do wytrzymania, a dla osób starszych i tych cierpiących na różne choroby, po prostu niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Fale upałów powodują pożary lasów i śmierć tamtejszych zwierząt. Długotrwałe susze niszczą plony. W miastach już niedługo bieżąca woda będzie musiała być reglamentowana. Przełoży się to bezpośrednio na wzrost cen wody pitnej i podstawowych produktów spożywczych, co przełoży się na pogłębienie społecznych nierówności.
Pogłębienie społecznych nierówności, kryzys ekonomiczny i deficyt podstawowych produktów w tym pitnej wody to pojawiające się w mieście rozboje, rabunki i przemoc.
Mniejszy poziom poczucia bezpieczeństwa w mieście to ograniczenia swobody przebywania kobiet w przestrzeni i pogłębianie dychotomii publiczne - prywatne, prywatyzowanie przestrzeni, dóbr i usług. Wszystkie powyższe zjawiska będą wzmacniane procesami masowej migracji klimatycznej.
Z historii wiemy, że kryzysy ekonomiczne, susza i głód są jednym z głównych przyczyn konfliktów zbrojnych.
W przypadku podniesienia się poziomu wód w Bałtyku o 2m, co nastąpi przy wzroście średniej temperatury o 4 st. Malbork i Tczew zyskają dostęp do morza, Gdynia jest położona na wzgórzu, więc jest bezpieczniejsza, za to Elbląg i pół Gdańska znikną z mapy. Stanie się to w roku 2100 czyli za 79 lat czyli już wkrótce. Jednak zanim nastąpią podtopienia, przy takim wzroście temperatury trzy czwarte ludzkości będzie doświadczać potencjalnie śmiertelnych temperatur przez 20 lub więcej dni w roku, a Bliski Wschód i Afryka Północna będą niezdatne do zamieszkania, więc setki milionów ludzi będzie masowo emigrować. Według oficjalnych prognoz już w połowie stulecia (czyli za 30 lat) także Polskę będą nawiedzać wielodniowe upały o temperaturach powyżej 43 stopni generujące masowe pożary, podtopienia i huragany.
opracowanie MiastoPracownia
żródła: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/porownanie-nastepstw-zmiany-klimatu-306
fotografie:
portretowa Barbary Nawrockiej oraz Dominiki Wilczyńskiej (MiastoPracownia)
2-5 - 10. Weekend Architektury, wydarzenia festiwalu, w których poruszano tematykę zmian klimatycznych w miastach oraz potrzebę przeciwdziałania (Antycypacja) - fot. Miasto Wspólne (spacer rowerowy) oraz Ewa Tulińska (Foto Spacer - architektura na styku z wodą, dr Michał Stangel - "debata jak efektywnie gospodarować przestrzenią miejską, prelekcja Sandry Przepiórkowskiej - "Gospodarka Obiegu Zamkniętego" Archi Prelekacje.