SAMM - III Nagroda

"Zadokuj się na działkach leśnych"

Opis IDEOWY
Działki Leśne to jeden z symboli Gdyni. Leżą niemal w centrum prężnie rozwijającego się miasta, jednocześnie zapewniają spokój i ciszę terenów podmiejskich. Modernistyczna, przedwojenna architektura, wraz z leśnym otoczeniem nadaje unikalny klimat, stanowiący wymarzone miejsce do zamieszkania.
Z kolei tereny dawnej Stoczni Gdynia, które niemal sąsiadują z Działkami Leśnymi to obszar zapewniający młodym inżynierom doskonały start kariery zawodowej. Przemysł stoczniowy dobrze prosperuje. Miejsc pracy jest coraz więcej. Można więc Gdynię traktować jako miasto, z którym warto związać swoją przyszłość .
 Z tego założenia wyszedł pan Mikołaj - dwudziestokilkuletni projektant okrętowy. Właśnie ukończył studia na Politechnice Gdańskiej, dostał pracę w stoczni i postanowił, że wraz z narzeczoną „zadokuje się” na Działkach Leśnych.
Na rynku wtórnym znalazł dwupokojowe mieszkanie o pow. ok. 40 m2 do remontu. Na zakup mieszkania, prace remontowe oraz zaaranżowanie przeznaczył ok. 240 tys. zł

Rozwiązania PROJEKTOWE

Lokal znajduje się w budynku wielorodzinnym z końca lat  60-tych , położonym w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Składa się z przedpokoju, małej łazienki i kuchni dostępnej z większego z dwóch pokoi.

Adaptowany układ pomieszczeń zapewniał bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dlatego zdecydowano się jedynie na zabiegi optycznie powiększające przestrzeń mieszkania. Ścianę między większym pokojem i przedpokojem wyburzono powiększając tym samym przestrzeń dzienną. Przejście do kuchni poszerzono i podwyższono do sufitu integrując pokój ze strefą kuchenną.

Łazienka została wyposażona w kabinę prysznicową 90x90 zamiast niewygodnej wanny a pozostałe urządzenia wymieniono na bardziej kompaktowe, oszczędzające powierzchnię małego pomieszczenia. Z części łazienki wydzielono strefę (przestrzeń) gospodarczą, której zasadnicza kubatura dostępna jest z przedpokoju. Pralka, środki czystości, odkurzacz i inne przybory zostały zamknięte zabudową meblową w kolorze ściany. Pozostałą część kubatury, dostępną z łazienki wykorzystano na szafkę na kosmetyki.

KONKLUZJA

Starano się stworzyć wnętrza męskie w wyrazie. Nawiązano do estetyki wnętrz jachtowych, wykorzystując materiały i detale kojarzące się z marynistyką lub żeglarstwem. Drzwi z bulajami. Ciemne „drewniane” okleiny. Wieszaki z linki żeglarskiej. Fototapety z motywami dot. pracy zawodowej pana domu. Przemysłowe akcenty jak fronty ze stali nierdzewnej w kuchni, czy niska szafka typu BHP w przedpokoju. To wszystko oraz zmieniający się wraz z porami roku widok lasu za oknem ma podkreślić unikalny klimat i lokalizację mieszkania.
Może stanowić inspirację dla nowego budownictwa czynszowego w Gdyni.

 

Gdyńska Czynszówka - konkurs
"Maszyna do mieszkania" - I Nagroda
APAJA - II Nagroda
SAMM - III Nagroda
AERIUM - III Nagroda
Czynszówka młodego marynarza - wyróżnienie
Mieszkanie dla starszej pary
Czynszówka dla rodziny 2+1
Czynszówka dla pary kreatywnych 30-latków
Kutyła - Krzysiak - KIK
"Życiowy przystanek"
Mieszkanie fascynata stoczni
Czynszówka dla 4 osób
Dla małżeństwa lub singla
Nasz Nowy Port
Mieszkanie dla młodych, zapracowanych
GREEN TBS
Młoda klasyka - 50m2
W duchu minionej epoki
Inspiracje transatlantykami
Mieszkanie odnalezionych nad morzem

PRACOWNIA:

 

  • SAMM – Studio Architektoniczne
  • Michał Majewski

 

11-001 Dywity, Tuławki 67

Adres do korespondencji:

80-289 Gdańsk, ul. Hubala 60; mail: info@samm.pl, www.samm.pl

Projektanci: proj. wnętrz Aleksandra Kulczycka, arch. Michał Majewski

Kilka słów od samej pracowni:

SAMM studio  powstało w 2011 roku. Jest  młodą, nastawioną na dynamiczny rozwój pracownią, wspartą na wcześniejszej praktyce zawodowej Michała Majewskiego - założyciela firmy

Wraz z Aleksandra Kulczycką tworzą duet, którego głównym polem działania jest architektura oraz architektura wnętrz.

Staramy się aby nasze projekty powstawały w poszanowaniu sąsiedztwa oraz tradycji  obszaru, na którym  mają być realizowane. Z zewnątrz obiekty, które projektujemy muszą w odpowiedni sposób wpisywać się w otoczenie. Wewnątrz oferować funkcjonalność na możliwie najwyższym poziomie. Stylistycznie staramy się połączyć gusta nasze i klienta, dla którego pracujemy by wypracować coś unikalnego, co nas zaskoczy i  wzbogaci nasze doświadczenie na przyszłość.