"Apartament Gdyński" - konkurs 2015 r.

"Gdyński Apartament Przyszłości" - wyniki konkursu

Jury w składzie:

  • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc - redaktor naczelna magazynu "M jak Mieszkanie",
  • dr arch. inż. Anna Orchowska-Smolińska - projektant, wykładowca;
  • Diana Hołod - projektantka wnętrz;
  • Paulina Kisiel - Centrum Designu Gdynia;
  • Jacek Debis - Forum Kultury - organizator konkursu,

przyznało nagrody następującym projektantom/pracowniom:

• I Nagroda - Pracownia AJOT
• II Nagroda - MAKA Studio 
• III nagroda ex aequo - Anna Kazecka oraz pracownia Do Milimetra

wyróżnień nie przyznano

UZASADNIENIE WERDYKTU JURY KONKURSOWEGO

I nagroda

Ajot Pracownia Projektowa

Praca w pełni wykorzystuje walory lokalizacji, otwarty widok na morze jest największym atutem wnętrza. Jury doceniło potraktowanie widoku jak zmieniającej się dekoracji i ograniczenie projektu apartamentu do najprostszych form. Biała, nasłoneczniona przestrzeń pozwala na swobodę aranżacji. Zachowano podział na strefy przy swobodnym przepływie przestrzeni. Uznanie budzi zastosowanie nowych, ale upowszechniających się rozwiązań technologicznych.

II nagroda

Maka Studio

Wyróżniająca się spośród innych praca stanowi interesującą obserwację trendów. Jest wypowiedzią trafnie nakreślającą problemy dzisiejszego i przyszłego życia codziennego w mieście. Futurystyczna wizja pozostawia otwartą formułę dla szczegółowych rozwiązań wnętrza.

równorzędna III nagroda

Anna Kazecka

Praca zwraca uwagę spójnością projektu – zarówno pod względem kolorystyki i zastosowanych materiałów, jak i planowania poszczególnych pomieszczeń apartamentu. Warto także podkreślić szacunek, z jakim traktowana jest przestrzeń – w pełni wykorzystana funkcjonalnie.

równorzędna III nagroda

DoMilimetra

Racjonalnie zaprojektowane wnętrze, które konsekwentnie odwołuje się do rozwiązań wywodzących się z modernizmu. Umiejętnie podzielone strefy i możliwość modyfikacji wnętrza zgodnie z potrzebami. Dobry efekt końcowy uzyskano przy użyciu skromnych środków formalnych.

Patroni i Partnerzy konkursu:


 

 

Partner merytoryczny

Partnerzy konkursu

      

 

"Apartament Gdyński" - konkurs 2015 r.
Apartament na styku lądu z morzem - I Nagroda
Apartament Brajana - II Nagroda MAKA Studio
Apartament 2+1 proj. Anna Kazecka, III nagroda
Apartament „Po prostu modernizm” dla grafika i nurka - III nagroda ex aequo
Apartament przyszłości - wg Szape
Apartament "RAY" - z widokiem na Zatokę
Apartament przyszłości Design Atelier
Apartament Otwarty dla projektanta jachtów
Apartament White Wave

"Gdyński Apartament Przyszłości" - konkurs dla projektantów i architektów wnętrz

IDEA konkursu:

W dniach 24-27.09 2015 r. odbędzie się w Gdyni V edycja Weekendu Architektury. Podobnie jak w poprzednich latach, na przedsięwzięcie to będzie się składało kilkanaście otwartych, bezpłatnych wydarzeń skierowanych zarówno do miłośników architektury, urbanistyki, „dizajnu”, jak i mieszkańców oraz turystów. 

Aranżacja wnętrz jest dziedziną mocno powiązaną z architekturą miejską, szczególnie współcześnie, gdy ludzie przywiązują wagę do detali i funkcjonalności mieszkań. Projektowanie wnętrz staje się więc zarówno bardzo dużym wyzwaniem, jak i polem do popisu dla współczesnych projektantów, w tym architektów wnętrz, 

Z tą myślą zaprosiliśmy do udziału w konkursie oraz przeglądzie projektów pt. „Gdyński Apartament Przyszłości” w ramach programu V Weekendu Architektury, grupę młodych projektantów .

W stosunku do zeszłorocznej edycji konkursu pt. „Gdyńska Czynszówka”, w którym istotnym założeniem było wyróżnienie funkcjonalnych, niskobudżetowych projektów, w tym roku chcemy, by puścili Państwo wodze swojej fantazji.

„Gdyński Apartament Przyszłości” miał stanowić przykładową wizję mieszkania, które za 20-30 lat może znaleźć się w położonym na styku lądu i morza tzw. Śródmieściu Morskim (Sea City). Prace projektantów miały uwzględnić tę specyfikę, w tym przywilej lokum - mieszkania, mającego widok na morze. Projekty miały być nowoczesne, oryginalne, a zarazem wygodne i funkcjonalne. Dopasowane do miejsca, czyli Sea City - nowo powstającej nadmorskiej dzielnicy Gdyni.

W założeniu konkursu tradycyjnie oczekiwaliśmy także nawiązań, inspiracji związanych z modernizmem, który stanowi nierozerwalny element Gdyni, a w okresie międzywojennym symbolem nowoczesności II RP. Naszym celem było stworzenie kolejnych udanych wzorców w projektowaniu i architekturze wnętrz, które będą się nim inspirowały.

W tej edycji nie narzucaliśmy ani wysokości budżetu, ani też rzutu konkretnego mieszkania. Rolą projektantów było poszukanie i zaproponowanie optymalnego rozkładu wnętrza. Założenie, że wielkość mieszkania będzie nie mniejsza niż 50 i nie większa niż 80 m².  Tak jak w poprzednich edycjach, chcieliśmy, aby każde mieszkanie miało swoją „opowieść”, przedstawiającą dla kogo ma być ono przeznaczone (np. rodzina marynarska, koszykarz-singiel, pracownik portu).

  • Przegląd pokonkursowy prac miał miejsce  25.09.2015 - 6.10.2015 r. w sali multimedialnej obiektu Gdynia InfoBox, zaś otwarcie wystawy stanowiło jeden z punktów programu wydarzenia - V Weekendu Architektury w Gdyni
  • Partnerem konkursu był magazyn „M jak Mieszkanie”, który opublikuje prace laureatów na swoich łamach.