I Nagroda - Refugium

II Nagroda - ul Reja 18

III Nagroda - Rothko House

plansza dodatkowa III Nagroda

26.08.19
Wyniki konkursu "Apartament Minimum"

Po rocznej przerwie wróciliśmy w ramach IX Weekendu Architektury z konkursem dla projektantów wnętrz. W przeszłości wyzwaniem stojącym przed uczestnikami było zaprojektowanie m.in. gdyńskiej czynszówki, współczesnego salonu gdyńskiego czy współczesnego atelier. Tym razem tematem przewodnim konkursu został inspirowany modernizmem Apartament Minimum.

Tegoroczna edycja konkursu dla projektantów wnętrz, zorganizowanego w ramach Weekendu Architektury w Gdyni pod hasłem Apartament Minimum, połączyła postulaty modernizmu i jedno z ważniejszych współczesnych wyzwań mieszkaniowych. Nieduża powierzchnia miejskiego wnętrza wymaga bowiem dobrze przygotowanego programu funkcjonalnego, w tym miejsca do pracy w domu. Inaczej niż we wcześniejszych latach, gdy architekci sami decydowali o rzucie wnętrza pracy konkursowej, w tym roku organizator postawił przed uczestnikami zadanie zmierzenia się z konkretnymi rzutami mieszkań zaprojektowanych w czasach świetności gdyńskiego modernizmu. Projektanci mogli wybrać mieszkanie jedno- lub dwukondygnacyjne. Zdecydowana większość prac zgłoszonych do konkursu stanowiła opracowanie lokalu jednokondygnacyjnego przy ulicy Reja, mimo (a może właśnie dlatego) że wymagało ono większych zmian przestrzennych. Analiza zgłoszonych prac pozwala dostrzec pewne ogólne tendencje ukazujące dzisiejszy styl życia i zachowania we wnętrzu, często znacznie odbiegający od tego, jaki odzwierciedlał życie nowoczesnego społeczeństwa lat trzydziestych w Gdyni. Najlepszym tego przykładem było umieszczenie kuchni z dala od jadalni i salonu. Obecnie jest to wyzwanie funkcjonalne, stąd w wielu pracach zmiana przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Ci z uczestników, którzy jako miejsce do pracy wymagane w regulaminie konkursu, wydzielali osobny pokój, stawali przed trudnym zadaniem rozmieszczenia pozostałych funkcji na mniejszej powierzchni.

Wydaje się, że najtrudniejszym wyzwaniem było wprowadzenie do wnętrza rozwiązań smart (w zakresie zastosowanych materiałów, sterowania instalacjami i urządzeniami, poprawy wentylacji, wilgotności i jakości powietrza oraz oświetlenia) – wiele prac w ogóle nie brało tego kryterium pod uwagę, za to kilka najbardziej zaawansowanych technologicznie skupiało się na tych zagadnieniach kosztem estetyki i praktyki dnia codziennego. To obrazuje realny problem, jak w warunkach domowych aplikować technologię tak, aby przyjazna i pomocna użytkownikowi.
Werdykt jury jest docenia rozwiązania racjonalne, unikające nadmiaru detalu w niedużym wnętrzu i pozostawiające użytkowi możliwość nadania mu indywidualnego rysu. Nagrodzono próby poszukiwania odpowiedzi na wyzwania współczesności – minimalizowanie natłoku rzeczy w najbliższym otoczeniu, porządkowania przestrzeni, tworzenia miejsc wyciszenia i relaksu wobec zgiełku i intensywnego tempa życia.

Prace konkursowe można oglądać do końca tygodnia w Gdyńskim Centrum Filmowym. W późniejszym terminie zostaną one też zaprezentowane w Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni.

  • Organizator konkursu: Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

Partnerzy konkursu: Wydział Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej, Pracownia CGL, Centrum Designu Gdynia, Stena Line, magazyn „M jak Mieszkanie” oraz portal Urzadzamy.pl; restauracja "Krew i woda", Hanaya Ramen, Honolulu Wise Food

WYNIKI:

  • I Nagroda – 3XEL Architekci
    • Tytuł pracy: „Refegium w Gdyni”
  • II Nagroda  – Marzena Radkiewicz-Metko, R-M Studio
    • Tytuł pracy: „Apartament Minimum Reja 18”
  • III Nagroda – Marta Furmańska, Augustyna Grzybowska
    • Tytuł pracy: „Rothko House”

Jury obradowało w składzie:

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc - przewodnicząca jury (redaktor naczelna magazynu "M jak Mieszkanie" oraz urzadzamy.pl), arch. Paulina Kisiel (dyrektor Centrum Designu Gdyni oraz Festiwalu Gdynia Design Days), dr arch. wnętrz Radosław Czerniejewski (Sopocka Szkoła Wyższa), dr Tomasz Zmyślony (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Jacek Debis (koordynator Weekendu Architektury, dyrektor projektów Agencji Rozwoju Gdyni). 

Uzasadnienie jury konkursowego "Apartament Minimum":

"REFUGIUM w Gdyni"

1 Nagroda pracownia 3XEL Architekci z Łodzi

Praca konkursowa reprezentuje wysoki poziom opracowania na wielu płaszczyznach - funkcjonalnej, użytkowej, estetyczne oraz prezentacyjnej. Zawiera szereg ciekawych rozwiązań wnętrzarskich nawiązujących także do idei zielonej architektury, wpływając korzystnie na mikroklimat przestrzeni. Wiele elementów nawiązuje do modernistycznych mebli maszyn, minimalizujących nieporządek w mieszkaniu. Mimo wyraźnej stylizacji wnętrza, niewątpliwie nie jest purystyczne, czy ascetyczne, zawiera ono szereg decyzji projektowych opierających się na prostocie, minimalizacji formy i redukcji, które to nie pozbawiły jednak wnętrza domowego i ciepłego klimatu oraz wartościowych rozwiązań wnętrzarskich (np. ukryta kuchnia).

"Apartament Reja 18"

2 Nagroda  - Marzena Radkiewicz-Metko - Pracownia R-M Studio z Lublina

W odpowiedzi na temat konkursu praca proponuje minimalną aranżacją apartamentowca przy ulicy Reja w Gdyni. Konsekwencja wykorzystania materiału drewna, w każdym z pomieszczeń, sprawia, że całość stanowi spójną, minimalistyczną koncepcję. Funkcjonalność zgodnie z założeniami modernizmu staje się największą wartością. Mimo surowości wykończeń powierzchni, apartament jest przytulny i komfortowy, a brak detalu i dekoracji staje się wyróżnikiem w czasach przesytu i przeładowania. Apartament dodatkowo posiada możliwość wprowadzania zmian i dostosowywania do potrzeb jego użytkowników, co owocuje zwiększeniem komfortu mieszkania w mini-przestrzeni. 

"Rothko House"

3 Nagroda:   Marta Furmańska, Augustyna Grzybowska

Projekt niezwykle wyróżniający się na tle wszystkich pozostałych prac. Nietypowa dziś forma prezentacji, minimalizująca środki graficzne i upraszczająca przekaz do niezbędnej  esencji umożliwiającej interpretację przestrzeni, urzekła jury. Szereg wartościowych i dobrych decyzji funkcjonalnych pozwoliło wykorzystać potencjał mieszkania. Zminimalizowane narzędzia dziele pomieszczeń w postaci tkaninowych kurtyn, czy tafli szkła stały się dominantami budującymi charakter oszczędnego wnętrza.

jury konkursu "Apartament Minimum"