Jerzy Majewski

 

Jerzy S. Majewski

Jerzy S. Majewski, historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”  Przez ponad ćwierć wieku od roku 1993 do 2015 r. na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”. Kilkaset artykułów z tego cyklu zostało zebranych w sześciu tomach wydań książkowych. Jest też współautorem serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu różnych książek poświęconych głownie tematyce warszawskiej. Jako członek Zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa Warszawy zajmuje się tez niematerialnym dziedzictwem stolicy.

Od wielu lat współpracuje z miesięcznikiem Architektura-Murator” pisząc recenzje architektoniczne.

Prowadzi własny blog „miastarytm.pl” poświęcony dziejom Warszawy, architekturze i sztuce. Nie ogranicza się on do Warszawy ale też dotyczy innych miast oraz wykracza poza granice Polski. W latach 2019-2021 współpracował z telewizją Canal+ pisząc scenariusze i  opowiadając przed kamerą o krajobrazie kulturowym polskich miastach w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”.

Prowadzi tez profil na instagramie „miastarytm.pl” Każdy post to opowieść (słowo i obraz) poświęcona jednemu obiektowi architektonicznemu, czasem też jego mieszkańcom i twórcom, zawierająca krótki tekst (w objętości określonej przez IG.) oraz do 9 fotografii.  

 

Anna Cymer
Jerzy Majewski
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Katarzyna Płażyńska (Fundacja Polanki)
Anna Nowakowska (Fundacja Polanki)
dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski
Vinicius Libardoni
Dariusz Błaszczyk
Katarzyna Domagalska
Małgorzata Jędrzejczyk
Arkadiusz Brzęczek
Weronika Szerle

  • Wystąpienie 31 sierpnia, archi Prelekcja - pokaz pt. Luksusowa architektura kamienic drugiej połowy lat 30. Gdynia na tle innych miast II RP