Euro Waterfront

Jedną z wystaw prezentowanych w ramach II Weekendu Architektury była „Euro Waterfront”, zlokalizowana w samym sercu miasta - na Skwerze Kościuszki. Naszym celem było przedstawienie współczesnych rozwiązań architektury oraz przestrzeni miejskiej na styku z wodą wybranych miast europejskich: Kopenhagi, Sztokholmu, Hamburga, Amsterdamu, Londynu i Gdyni. Waterfront, czyli obszar położony nad naturalnym zbiornikiem morskim, to bardzo trudna przestrzeń do zagospodarowania. Leżąca na styku portu i miasta, niejednokrotnie wymaga wielu procesów aptacyjnych, by industrialny krajobraz umiejętnie wtopił się w tkankę miejską.

W przypadku Kopenhagi prezentacja m.in. opery zaprojektowanej przez jedno z największych biur skandynawskich Henning Larsen Architects oraz słynnej Biblioteki Królewskiej projektu Schmidt Hammer Lassen Architects.

Najciekawsze projekty z Hamburga to: HafenCity Baufeld 10 (budynek przypominający plastikową komodę, z której ktoś powysuwał niektóre szufladki) biura LOVE architecture&urbanism oraz siedziba firmy Spiegel projektu wyżej już wspomnianego biura Henning Larsen Architects. Bezapelacyjnie najbardziej spektakularnym budynkiem Hamburga jest filharmonia projektu biura Herzog & de Meuron.

Przedstawiamy również Stockholm Waterfront, który łączy w sobie funkcje hotel, centrum konferencyjnego oraz węzła przesiadkowego. Jego błyszcząca bryła tworzy nowy, dynamiczny wizerunek miasta od strony wody.

W tegorocznym mieście olimpijskim- Londynie, powstają równie ciekawe perełki architektoniczne. Należy do nich wieżowiec London Bridge Tower, przez mieszkańców nazywany potocznie „The Shard”, projektu światowej sławy architekta Renzo Piano.

Za niedługo Waterfront Gdyni wzbogaci się o nową zabudowę nadmorskiego pirsu Dalmor projektu biura Arch-deco. Zwycięski projekt przewiduje budowę u nasady mola wysokich przeszklonych budynków. Najwyższy, 140-metrowy budynek mieści funkcje biurowo-usługowe, handlowe i gastronomiczne. Na górnych piętrach zaprojektowano mieszkania i platformy widokowe. W zespole dominant jest jeszcze budynek 56-metrowy i dwa 36-metrowe. Na południowym bulwarze, przy Basenie Prezydenta Ignacego Mościckiego umieszczono niższą zabudowę mieszkaniową i apartamentową. Po północnej stronie, m.in. w budynku dawnej chłodni dominować mają lofty. Wokół Mola Rybackiego urządzono trakt pieszy wyłączony z ruchu kołowego, dla którego przeznaczono dwie drogi ze zjazdem do podziemnych parkingów. Między budynkami znajdują się kameralne tereny zielone. W porcie rybackim zaprojektowano nową marinę dla kilkuset jachtów.

3XN

3XN, Kopenhaga

Biuro 3XN zostało założone w 1986r. przez architektów Kim Herforth Nielsen (należącego do prestiżowego stowarzyszenia brytyjskich architektów RIBA), Lars Frank Nielsen i Hans Peter Svendler. Studio szybko stało się znane z dwóch rzeczy: socjalnego, humanitarnego projektowania przekładającego dobro człowieka nad pozostałe aspekty oraz wysoko wykwalifikowanej kadry dbającej o każdy detal projektu.

Rok powstania: 1986r. Kopenhaga, Dania

Najważniejsze realizacje:

2012 Centrum Kultury ‘Buen”, Mandal, Norwegia
2012 Restauracja NORMA Lab, Kopenhaga, Dania
2012 Centrum handlowo-biurowe KPMG, Frederiksburg, Dania
2011 Hotel Bella Sky, Kopenhaga, Dania
2011 Muzeum Liverpoolu, Liverpool, Wielka Brytania
2009 Politechnika Tangen, Tangen, Norwegia
2009 Główna Siedziba firmy Horten, Kopenhaga, Dania
2008 -2013 UN City, Kopenhaga, Dania
2008 Bank Saxo, Kopenhhaga, Dania
2007 Ville Turn-Key dla M2
2007 Zespół mieszkaniowy Alsion, Sonderborg, Dania
2007 Uniwersytet Orestad, Kopenhaga, Dania
2004 DFDS Terminal, Kopenhaga, Dania
2003 Budynek biurowy Sampesion, Hallarup, Dania
1999 Ambasada Danii, Berlin, Niemcy

Wybrane projekty konkursowe:


2012 Centrum Kultury ‘Plassen’, Molde, Norwegia
2012 Stadion, Kopenhaga, Dania
2012 Rozbudowa szpitala Rigshospitalet, Kopenhaga, Dania
2011 Szkoła Baletu Johna Cranko, Stuttgart, Niemcy
2011 Narodowa Sala Koncertowa, Dublin, Irlandia
2007 Muzeum Sztuki, Warszawa, Polska

MVRDV
3XN
Wojtek Gurak Fotograf Architektury
C. F. Møller
LOVE architecture and urbanizm
Henning Larsen Architects