Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz

LAX architects

LAX architects to pracownia projektowa zajmująca się architekturą, urbanistyką, rzeźbą miejską oraz projektowaniem interaktywnych środowisk. W zakresie ich profesjonalnej działalności znajdują się także badania naukowe oraz doradztwo projektowe.

Pracownia LAX architects została założona przez dwójkę architektów z Wrocławia: Annę Grajper oraz Sebastiana Dobiesza.

W swoim dorobku LAX ma wiele uzyskanych nagród i wyróżnień za projekty dotyczące architektury, urbanistyki oraz przestrzeni publicznych w Polsce i za granicą – jednym z nich jest zrealizowany projekt "Bulwar Fizyków – Zwierciadła Akustyczne", który jest zlokalizowany w centrum Wrocławia na Bulwarze Prof. Zwierzyckiego. Znaczącym sukcesem pracowni LAX jest także wygrana w międzynarodowym konkursie International Playable City Award, której efektem jest realizacja interaktywnej instalacji Urbanimals w przestrzeniach publicznych Bristolu w Wielkiej Brytanii. Ponadto pracowania LAX za realizacje i badania nad Architekturą Interaktywną została odznaczona przez prezydenta Wrocławia honorową nagrodą “30 kreatywnych” oraz doceniona nagrodą dla awangardowych młodych architektów “Superwizja” przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

W ramach prowadzonych w LAX badań naukowych oraz doradztwa, pracownia specjalizuje się we wdrażaniu nowych, interaktywnych technologii w tkance architektonicznej i urbanistycznej. Współpracuje z ośrodkami twórczymi i akademickimi takimi jak: Watershed Ltd., Bartlett School of Architecture UCL London, Politechnika Wrocławska, SARP czy Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, popularyzując architekturę interaktywną i poszukując dla niej nowatorskie rozwiązania projektowe.

Sami o sobie:

"Tworząc nasze projekty bardzo istotne jest dla nas, aby przyczyniały się one do realnego placemakingu w mieście. Zależy nam, aby odciskały wyraźny ślad na mentalnej mapie miasta wśród jego mieszkańców i wszystkich odwiedzających. Dlatego ważne jest dla nas wywoływanie emocji w odbiorcach, co staramy się czynić nadając magicznego charakteru naszym realizacjom. Dlatego naszym motto jest by tworzyć magię w architekturze". 

fot. Bulwar Fizyków we Wrocławiu oraz fotografie portretowe Anny Grajper oraz Sebastiana Dobiesza.

http://lax.com.pl/

 

Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Przemo Łukasik
XYstudio Dorota Sibińska | Filip Domaszczyński | Marta Nowosielska
Piotr Grochowski
Bolesław Stelmach
Anna Becker, Marlena Pilch (Projektzieleni.pl)
Paweł Paradowski (ZOA Architekci)
Anna Orchowska
Mariusz Twardowski
Michał Stangel
Karol NIeradka (maxberg)
Radosław Czerniejewski
TYYNI Studio
Barbara Marchwicka
Ewa Rombalska
Ryszard Nakonieczny
Sandra Przepiórkowska
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Marcin Sadowski | JEMS
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Ewa P. Porębska
APA Wojciechowski | Szymon Wojciechowski
Jakub Szczepański
Kazimierz Butelski
ARCH Deco - Gdynia
Iwona Markešić
Paulina Szewczyk
Aleksander Wadas
Lewicki Łatak
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
M. i A. Domicz
Barbara Nawrocka + Dominika Wilczyńska | MiastoPracownia
Marlena Wolnik | MWArchitekci
Agata Twardoch
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Magdalena Federowicz-Boule
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
BBGK Architekci
Jakub Szczęsny
A2P2
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
Zbigniew Maćków
A. Bulanda i W. Mucha
Jacek Droszcz - Studio Kwadrat
Stanisław Deńko
Jerzy Wolski
Wojciech Targowski - FORT Architekci
Patryk Pniewski - PP Studio

  • Prelegenci i paneliści 10. Weekendu Architektury w Gdyni
  • Archi Prelekcja, 2 sierpnia pt. Architektura Interaktywna - Magia, która nadejdzie  
  • udział w Archi Debacie 28 sierpnia pt. Jak efektywnie modernizować miasta?

 

arch. ANNA GRAJPER, IARP

Mgr inżynier architekt Anna Grajper ukończyła Politechnikę Wrocławską w 2011, otrzymując nagrodę Supervision za całokształt dotychczasowych osiągnięć w tworzeniu projektów architektonicznych. Po studiach podjęła pracę w OMA (Office for Metropolitan Architecture) i De Zwarte Hond, biurach architektonicznych cieszących się światową sławą. Rozwinęła swoje zainteresowania w sferze interaktywnej architektury pisząc pracę doktorską na Politechnice Wrocławskiej i częściowo w UCL Bartlett School of Architecture w Londynie, w zakresie możliwości wykorzystania do zabawy interaktywnej przestrzeni publicznej

Anna Grajper była prelegentką i główną prowadzącą I prelegentką podczas wielu konferencji naukowych i architektonicznych, takich jak: Forum Miasta Innowacyjnego w Tokio [Japonia], Festiwal Miasta Przyszłości w Brystolu [Wielka Brytania] czy też ECAADE in Oulu.

arch. SEBASTIAN DOBIESZ, IARP

Mgr inżynier architekt Sebastian Dobiesz, ukończył Politechnikę Wrocławską w 2011, broniąc pracy dyplomowej  “PGR – Zieleniejąca farma”,  na temat strategii urbanistycznych dotyczących obrzeży wielkich miast. Jako obywatel Europy spełnia swoje ambicje za granicą, gromadząc doświadczenia zawodowe z Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii i Holandii. W jednym z najbardziej uznanych urbanistycznych biur na świecie, KCAP Architects & Planners, pracował nad planami rozwoju na wielką skalę dla Rosji i Chin. Jednym z nich było ‘Budownictwo mieszkaniowe z misja’, projekt realizowany dla VANKE i nagrodzony w 2012 na Międzynarodowym Biennale Architektury i Urbanistyki Hong Kong/Shenzhen. Sebastian prowadził badania na studiach doktoranckich na Politechnice Wrocławskiej związane z tematyką rekompensaty przestrzennej we współczesnych miastach.