D. W. Bagińscy | architekci
arch. Dorota Bagińska i arch. Wojciech Bagiński
- Prelegenci i Paneliści 14. Weekendu Architektury w Gdyni,
Architekci i urbaniści, absolwenci Politechniki Warszawskiej. Od 1995 roku prowadzą autorską pracownię „D. W. Bagińscy | architekci”, projektując budynki mieszkalne, budynki oświaty, handlu, biurowe i produkcyjne. W pracowni wykonywane są też opracowania architektoniczno-urbanistyczne, w których projektowane obiekty angażowane są w tworzenie zewnętrznych, publicznych przestrzeni miasta czy osiedla.
„Koncepcję architektoniczną, uwzględniającą wszelkie uwarunkowania projektu, kształtujemy zawsze w sposób indywidualny - niepowtarzalne są przecież warunki, w których powstaje i ludzie, dla których ją opracowujemy. Budynek/obiekt powinien być pochodną kontekstu - integralnym elementem przestrzeni, w której zaistnieje”.
„Właściwie zaprojektowany szczegóły budowlane i detal architektoniczny nie tylko podkreślają indywidualny charakter projektowanego budynku, ale przede wszystkim zapewniają praktyczne użytkowanie i trwałość budynku”.
„Wiele naszych realizacji powstaje w drodze przekształcania zastanych obiektów, często chronionych przez Konserwatora zabytków. Udział w takich działaniach - które na ogół są trudnymi przedsięwzięciami technologicznymi i formalnymi – daje nam wiele satysfakcji i szczególne doświadczenie”.
Od kilkunastu lat architekci koncentrują się na pracy w obszarze ochrony dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego, zarówno społecznie, jak i zawodowo. Działają na rzecz upowszechnienia przekonania o wartości przyjaznej przestrzeni i cennego środowiska kulturowego, zabiegają o ochronę lokalnego dziedzictwa. Uczestniczą w spotkaniach i konferencjach dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego. Na konferencji „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” dwukrotnie prezentowali swoje referaty:
- „Warszawskie Zoo. Jak powstał układ przestrzenny” - w 2021 roku,
a w roku 2019 przedstawili nam po raz pierwszy przedmiot tegorocznej prezentacji - „Zieloną Willę”, w referacie:
- „Modelowa realizacja idei „funkcjonalny, ekonomiczny dom drewniany” z ogrodem w Komorowie – wzorcowy projekt Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy”.
dodatkowe informacje o prelegentach:
Dorota Bagińska ukończyła kilka lat temu studia podyplomowe Ochrona Dziedzictwa Kulturowego – Miasto Historyczne, łącząc je z pracą w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie, pracowała także w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Jest członkiem Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej IARP, Kolegium Sędziów Konkursowych OW SARP i Zespołu ds. Dziedzictwa Narodowego SARP.
Wojciech Bagiński pracuje jako architekt zabytkowego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych OW SARP, pracuje w grupie ekspertów przy projekcie „Strategia rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”.
fot.
- 1\Dom w Komorowie, stan w 2010 r. - fot. Doroty i Wojciecha Bagińskich
- 2\Fotografia z drona - autor Marcin Bojko
- 3\Projekt archiwalny domu B. Lacherta i J. Szanajcy
- 4\fotografia ze Spaceru architektonicznego w czerwcu 2023
- 5-6\fotografie własne autorów
Dorota i Wojciech Bagińscy, architekci
Prelegenci i Paneliści 14.Weekendu Architektury w Gdyni:
- Wykład pt. "Zielona Willa w Komorowie – świadek idei i kunsztu architektów Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta” w czasie Archi-Prelekcji 1.09.2024, Konsulat Kultury, ul. Wójta Radtkego 25
- Dorota Bagińska i Wojciech Bagiński, architekci IARP i SARP
Wprowadzenie do prezentacji:
"Zielona Willa w Komorowie – świadek idei i kunsztu architektów Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta”
Od wielu lat zabiegaliśmy o popularyzację w środowisku konserwatorskim i w społeczności lokalnej, wyjątkowego obiektu - niewielkiego drewnianego domu modernistycznego zaprojektowanego przez Józefa Szanajcę i Bohdana Lacherta – tzw. „Zielonej Willi”.
Ten zupełnie nieznany wcześniej obiekt opisywaliśmy w różnych publikacjach od 2010 roku i prezentowaliśmy publicznie m.in. na konferencji Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni (2019), na Polsko – Niemieckiej Konferencji „Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo Antikon 2018, i na uroczystej konferencji inaugurującej obchody 100-lecie BAUHAUSU w Bauhaus Denkmal Bundesschule Bernau k/Berlina.
W 2023 roku Gmina Michałowice wykupiła budynek z rąk prywatnych – dzięki dotacji Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, do którego Gmina złożyła wniosek oparty o nasze opracowania historyczne i programowe, załączając sporządzony w naszej pracowni projekt koncepcyjny stworzenia w Zielonej Willi ośrodka o roboczej nazwie Dom Idei Miasto Ogród.
Do tego sukcesu w nie mniejszym stopniu przyczyniła się mobilizacja lokalnej społeczności, której kolejnym sukcesem było pozyskanie dofinansowania o wartości 1 000 000 zł na prace konserwatorskie przy Zielonej Willi (w konkursie fundacji Most the Most).
Doświadczeniem badań, działań i radością obcowania z dziełem wybitnych Architektów, chcemy się podzielić prezentując „Zieloną Willę” w Komorowie autorstwa Józefa Szanajcy i Bohdana Lacherta.
- Więcej informacji o „Zielonej Willi” można znaleźć m.in. w kwartalniku „Miejsce”, Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „KOMOROWIANIE”, 1/2010, w publikacji „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” nr 7 z 2020 roku, i w półroczniku Brandenburgische Denkmalpflege, 2/2019 – numerze poświęconym inauguracji obchodów 100-lecia BAUHAUSU.
- „ZIELONA WILLA, historia architektury lokalnej” – to film z grudnia 2023 roku, wyprodukowany przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „KOMOROWIANIE” tuż po zakupie obiektu.
- Zamieszczony jest na stronie: http://komorowianie.pl/aktualnosci/
- oraz pod linkiem: https://youtu.be/ResSA2waruI?si=tjvCyINqLX-IjlRH