Marek Stępa

dr Marek Stępa

Doktor inżynier architekt,

Naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa

Od roku 1998 do 2018 wiceprezydent miasta. Był odpowiedzialny m.in. za planowanie przestrzenne, inwestycje miejskie, transport publiczny oraz ochronę dziedzictwa.

Posiada duże doświadczenie zawodowe w zakresie budownictwa. Zajmował się wykonawstwem, projektowaniem, nadzorem inwestorskim, państwowym nadzorem budowlanym. Był biegłym sądowym, uczył przedmiotów zawodowych w technikum budowlanym i na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje w języku polskim, angielskim, duńskim i rosyjskim.

W 1993 roku na macierzystym Wydziale obronił pracę i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki.

Z jego inicjatywy powstała jednostka budżetowa gminy o nazwie Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, co pozwoliło skupić w jednym ręku i właściwie skoordynować prace planistyczne prowadzone dotąd w rozproszeniu przez różne pracownie. Gdynia posiada obecnie jeden z największych odsetków pokrycia planami spośród dużych miast. Wykonany w biurze w roku 2004 plan zagospodarowania przestrzennego Kamiennej Góry uzyskał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich. Regularnie odbywające się w mieście ogólnopolskie konferencje urbanistyczne współorganizowane przez oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich korzystają z jego wsparcia.

Autor koncepcji aktywnej ochrony zabytków gdyńskiego modernizmu. Z jego inicjatywy w mieście powołano urząd konserwatora zabytków.

Inicjator wpisania gdyńskiego Śródmieścia do rejestru zabytków i uruchomienia cyklicznych konferencji naukowych poświęconych architekturze modernistycznej w Gdyni i w Europie.

Od roku 1998 odpowiedzialny za przygotowanie i realizację wszystkich inwestycji miejskich zrealizowanych przez samorząd w tym: Trasy Kwiatkowskiego – III etap (przez las), ulicy Janka Wiśniewskiego, Drogi Gdyńskiej (zwanej Różową) a także dziesiątek kilometrów dróg osiedlowych, kanalizacji burzowych i sanitarnych, wodociągów, sieci oświetlenia przyulicznego i innych.

Obecnie nadzoruje realizację bądź przygotowania do realizacji takich inwestycji jak: przebudowa ulicy Morskiej, przebudowa wybranych skrzyżowań w ciągu ulicy Morskiej, budowa szeregu ścieżek rowerowych, wdrożenie systemu sterowania ruchem TRISTAR, Pomorska Kolej Metropolitalna i szereg innych.

Nadzoruje pracę Zarządu Komunikacji Miejskiej. Reprezentuje miasto w zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Wniósł swój wkład we wprowadzenie biletu metropolitalnego.

Tomasz Mikołaj Konior
XYstudio Dorota Sibińska | Filip Domaszczyński | Marta Nowosielska
Mariusz Twardowski
Dorota Szlachcic
Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk (topoScape)
Jakub Szczęsny
APA Wojciechowski | Szymon Wojciechowski
Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Anna Orchowska
Dominika Zielińska
Monika Arczyńska
Piotr Grochowski
Bolesław Stelmach
Jakub Bladowski
Jacek Droszcz | Studio Kwadrat
Maciej Rydz (JEMS Architekci)
Przemek Woś
Dorota i Wojciech Bagińscy
Barbara Nawrocka
Paweł Świątkiewicz, Łukasz Maraszek | MS 15
Agnieszka Jurecka-Fryzowska
Michał Stangel
Przemo Łukasik
Anna Becker, Marlena Pilch (Projektzieleni.pl)
Paweł Paradowski (ZOA Architekci)
Karol NIeradka (maxberg)
Radosław Czerniejewski
TYYNI Studio
Barbara Marchwicka
Ewa Rombalska
Ryszard Nakonieczny
Sandra Przepiórkowska
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Marcin Sadowski | JEMS
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Ewa P. Porębska
WXCA - Michał Czerwiński oraz Małgorzata Dembowska
Jakub Szczepański
Kazimierz Butelski
Marek Stępa
ARCH Deco - Gdynia
Iwona Markešić
Paulina Szewczyk
Aleksander Wadas
Lewicki Łatak
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
M. i A. Domicz
Marlena Wolnik | MWArchitekci
Agata Twardoch
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Magdalena Federowicz-Boule
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
BBGK Architekci
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
Zbigniew Maćków

 

 

  • Panelista/prelegent 12. Weekendu Architektury w Gdyni, udział - panelu dyskusyjnym (Archi Spot) o Ochronie i promocji architektury z 2 poł. XX wieku w Gdyni i Polsce, 28 sierpnia w Konsulacie Kultury
  • Wielokrotny uczestnik festiwalu; prelegent, kurator wydarzenia, pomysłodawca oraz prowadzący cykl Archi Spacerów z Prezydentem - w kilku poprzednich edycjach Weekendu Architektury 

 

Wybrane osiągnięcia:

 Nadzorowanie procesów inwestycyjnych obiektów kubaturowych w mieście:

    • Hali Sportowo-Widowiskowa „Gdynia” (obecnie Arena Gdynia),  Narodowego Stadionu Rugby, rewitalizacji dawnej zajezdni trolejbusowo -autobusowej na potrzeby Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego;
  • Odznaczony brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju przez Ministra Obrony Narodowej. Posiadacz Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Koszykówki.
  • Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta RP odznaczony w 2010 r. Złotym Krzyżem Zasługi.