Ewa P. Porębska

Ewa P. Porębska

Architektka


BIOGRAM

Ewa P. Porębska architektka, krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury. 

Po ukończeniu studiów architektonicznych uzyskała uprawnienia zawodowe i prowadziła zajęcia dydaktyczne  z projektowania urbanistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Następnie pracowała od 1982 roku w redakcji czasopisma „Architektura”, kolejno jako redaktor, zastępca redaktora naczelnego  a następnie jako redaktor naczelny. W 1991 roku, pod jej kierownictwem czasopismo to otrzymało międzynarodową nagrodę krytyków architektury.

Od 1994 roku redaktor naczelna wiodącego polskiego miesięcznika o architekturze „Architektura-murator” - czasopisma, które za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury docenione zostało Honorową Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. (2014).

Członek opiniotwórczych gremiów w skali krajowej i międzynarodowej. Juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, obecnie ekspert tej nagrody. Od 2016 roku juror Nagrody European Prize for Urban Public Space, przedtem ekspert tej nagrody. „Scout” nagrody City to City FAD Award. Członek jury World Architecture Festiwal w Barcelonie w latach 2008-2010 . Jest inicjatorką powstania poświęconych mediom architektonicznym międzynarodowych konferencji European Conference on Architecture & the Media organizowanych przez Fundację im. Miesa van der Rohe oraz Creative Europe (unijny program wsparcia sektorów kreatywnych i kultury) i reprezentowała Polskę na tych konferencjach w 2018 i 2020 roku.

Członek Polskiej Rady Architektury i Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

Autorka wielu publikacji na temat architektury, także opracowań w ramach programów badawczych Towarzystwa Urbanistów Polskich i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W latach 1992-94 współautorka cyklu programów dla telewizji polskiej na temat współczesnej architektury. architektury (film „Czerwony Pałac” prezentowany był w 2004 roku ramach Sezonu Polskiego we Francji w Audytorium du Louvre w Paryżu). 

Napisała wiele artykułów na tematy związane z architekturą, w tym dla czasopism Architektura, Architektura-murator, Baumeister i Detail; miała wykłady o architekturze m.in. w AZW w Wiedniu, GSAPP Columbia Univesity w Nowym Jorku  oraz na Uniwersytecie w Hongkongu.

Zainicjowała i współtworzyła wiele wystaw i wydarzeń o tematyce architektonicznej, w tym m.in. koncepcję wystawy "Warszawa. Na dzień przed” (Zachęta, 1998) i wystawy "Polska. Ikony architektury” (CSW Warszawa 2006, następnie kilka miast europejskich) zrealizowanej przez czasopismo "Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Inicjatorka i współorganizatorka konkursu „Życie w architekturze"  na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu; w ramach VII edycji tego konkursu po raz pierwszy w historii Polski własną nagrodę w dziedzinie architektury przyznał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawczyni i kuratorka „Kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”, wystawy inicjującej bezprecedensową kolekcję makiet wybitnych obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 roku (MSN 2014). Kuratorka wystawy „Polska. Architecture” prezentowanej w 2016 roku w Azerbejdżanie, Bułgarii, Macedonii, Chinach, Irlandii, Austrii i Indiach, oraz w rozbudowanej wersji w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorka wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku.

Inicjatorka i współorganizatorka warsztatów studenckich  Success Stories podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Uczestniczka debaty “Hong Kong Architecture and Urbanism with Belt and Road” w ramach 16-tego Biennale Architektury w Wenecji.

W 2022 roku została wiodącym ekspertem ds. wizji rozwoju miasta Zestaponi w Gruzji.

Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury (2014). W 2009 roku za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią Ambasador Królestwa Niderlandów uhonorował ją przyznaniem aktu własności fragmentu stumetrowej ławki w Amsterdamie zaprojektowanej przez Claudię Linders – ”Space to take place”. Uhonorowana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich medalem Bene Merentibus (1998).

Poza działalnością na polu architektury w latach 2004 – 2017 pełniła funkcję wiceprezesa wydawnictwa Murator a następnie ZPR Media – jednej z największych spółek medialnych w Polsce, ponadto w latach 2004 – 2020 dyrektor zarządzająca w spółkach Murator, ZPR Media i TIME SA.

Fotografie:

1-2 fotografie portretowe Ewy P. Porębskiej (1 kadr, autorstwa p. Bartka Barczyka) 

 

Tomasz Mikołaj Konior
XYstudio Dorota Sibińska | Filip Domaszczyński | Marta Nowosielska
Mariusz Twardowski
Dorota Szlachcic
Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk (topoScape)
Jakub Szczęsny
APA Wojciechowski | Szymon Wojciechowski
Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Anna Orchowska
Dominika Zielińska
Monika Arczyńska
Piotr Grochowski
Bolesław Stelmach
Jakub Bladowski
Jacek Droszcz | Studio Kwadrat
Maciej Rydz (JEMS Architekci)
Przemek Woś
Dorota i Wojciech Bagińscy
Barbara Nawrocka
Paweł Świątkiewicz, Łukasz Maraszek | MS 15
Agnieszka Jurecka-Fryzowska
Michał Stangel
Przemo Łukasik
Anna Becker, Marlena Pilch (Projektzieleni.pl)
Paweł Paradowski (ZOA Architekci)
Karol NIeradka (maxberg)
Radosław Czerniejewski
TYYNI Studio
Barbara Marchwicka
Ewa Rombalska
Ryszard Nakonieczny
Sandra Przepiórkowska
Ewa Kuryłowicz
Robert Konieczny - KWK Promes
Marcin Sadowski | JEMS
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Ewa P. Porębska
WXCA - Michał Czerwiński oraz Małgorzata Dembowska
Jakub Szczepański
Kazimierz Butelski
Marek Stępa
ARCH Deco - Gdynia
Iwona Markešić
Paulina Szewczyk
Aleksander Wadas
Lewicki Łatak
Marta Sękulska-Wrońska i Szczepan Wroński (WXCA)
M. i A. Domicz
Marlena Wolnik | MWArchitekci
Agata Twardoch
Fiszer Atelier 41 - Warszawa
Magdalena Federowicz-Boule
Tomasz Janiszewski
Maciej Siuda
Annę Grajper oraz Sebastian Dobiesz
BBGK Architekci
Paulina Kisiel
Ultra Architects
CEZARY M. BEDNARSKI
Zbigniew Maćków

12. Weekend Architektury w Gdyni - Ewa P. Porębska

  • Przygotowanie oraz autorskie prowadzenie bloku pokazów filmów architektonicznych pt. "Architektura Początków Transformacji", 26 sierpnia 2022 w sali Goplana GCF
  • linki do trailerów filmów zaplanowanych w czasie pokazu:

Zawód Architekt : Link trailera filmu

https://youtu.be/OUzXSfqXsQ0

Architektura SacrumLink trailera filmu

https://youtu.be/3rDZ5wMafw0

Czerwony PałacLink trailera filmu

https://youtu.be/WGnZIS1qYLQ 

 

Poprzednie edycje festiwalu:

  • III Weekend Architektury w Gdyni - Archi Prelekcja Ewy P. Porębskiej poświęcona najważniejszym nagrodom architektonicznym w Polsce i Europie, a także aktualnym nominacjom do Europejskiej Nagrody Architektonicznej UE im. Miesa Van Der Rohe
  • Magazyn "Architektura Murator" obejmował od 2011 Patronat Medialny nad festiwalem.